KI - lalartu

Foto
Ten świat nie jest
naszym stałym domem,
ale czekamy na ten,
który dopiero nadejdzie.
List do hebrajczyków 13,14
"
"
LISZ
MUSZxMUSZ

LALARTU

Przejdź do treści

KI

WIEDZA > BOGOWIE LISZ
Powrót
Michael Jordan, Encyclopedia of Gods, Kyle Cathie Limited, 2002
Bogini ziemi, której głównym małżonkiem był bóg nieba An.
Przez swojego małżonka Anu, Ki urodziła Anunnaki, najbardziej znanym z tych bóstw jest Enlil, bóg powietrza. Według legend niebo i ziemia były kiedyś połączone aż do narodzin Enlila; Enlil podzielił niebo i ziemię na dwie części. An uniesiony został w niebiosa. Ki w towarzystwie z Enlilem zajęła ziemię.
Niektóre autorytety kwestionują to, czy Ki uważano za bóstwo, ponieważ nie ma dowodów kultu, a nazwa pojawia się tylko w ograniczonej liczbie sumeryjskich tekstów o stworzeniu. Samuel Noah Kramer identyfikuje Ki z sumeryjską boginią matką Ninhursag i twierdzi, że pierwotnie byli tą samą postacią.
Później rozwinęła się w babilońską i akadyjską boginię Antu, małżonkę boga Anu (sumeryjskiego An).
Personifikacja świata podziemnego, który powstał sztucznie przy pomocy narzędzia zwanego w mitologii ugaryckiej "piłą kuruzzu" mającą w późniejszym czasie posłużyć jako broń w czasie trwania "wojny bogów". Personifikacja dwóch światów powstałych po "oddzieleniu/wydzieleniu" jednego od/z drugiego występuje we wszystkich mitologiach świata.
Grecka para Uranos i Gaja (stworzona z pierwotnej wody Hydros).
Egipska para Geb i Nut (stworzona z pierwotnej wody Tefnut).
Mezoamerykańska para Ometecuhtli i Omecihuatl (Pan Dwoistości i Pani Dwoistości powstali z Ometeotla, Podwójnego Boga).
Hinduska para Djaus i Prythiwi.
Chińska para Yin i Yang.
Japońska para Izanami i Izanagi.
Biblijna para Niebo i Ziemia.
Poniżej cytaty z własnego opracowania w odniesieniu do hinduskiej i chińskiej pary:
„Ojciec Niebo – Djaus (dosł. światło) i Matka Ziemia – Prythiwi byli kiedyś połączeni, ale za sprawą pradawnej magii zostali od siebie odseparowani. Od tamtej pory ciągle za sobą tęsknią.”
"Jednak już mało kto dziś wie, że we wcześniejszym okresie było to symboliczne przedstawienie:
stanu wszechświata, w którym doszło do podziału na YIN i YANG”! Innymi słowy jest to tzw. „Taiji”, czyli „stan wszechświata po rozdzieleniu się yin i yang."
Przyznać należy rację tym autorytetom, które kwestionowały boskość Ki, gdyż była to jedynie personifikacja lokalizacji - świat podziemny. Błędem natomiast jest łączenie Ki z boginią Ninhursag (teza Samuela Noah Kramer'a) gdyż to już była konkretna postać.
Największą jednak wpadką, choć dziś już nie bez podstawnie uważam, że celowym działaniem, było łączenie bogów z rasą Anunnaki (pierwotna nazwa Anunna). Jest to dokładnie takie samo działanie, jakie miało miejsce w Egipcie, gdzie w tzw. Starym Państwie Set był uważany za postać pozytywną, a po podboju jego przez "czarnogłowych", stał się symbolem zła i utożsamiany z samym wężem Apopisem, z którym wcześniej to nie kto inny, jak on walczył...
W tym przypadku mamy dokładnie to samo, gdyż Anunna (dokładna transliteracja zapisu AN.A.NUN.NA) to znaczy wprost "Wodna rasa NUN ze świata zewnętrznego" i była tą samą rasą, która w hinduizmie nazywana jest NAGA.
Również łączenie KI z Anu jest całkowitym nonsensem, gdyż Antu łączono z An (świat zewnętrzny) nie dlatego, że była jego żoną, lecz dlatego, że był to pojazd latający, pochodzący ze świata zewnętrznego (AN), ponieważ AN.TU oznacza wprost "Ptak z An".
ZOBACZ
MOJA MISJA
Moją misją jest przywrócenie prawdy historycznej, która została  zakazana, a za próbę jej przechowania unicestwiano całe wielopokoleniowe rodziny.
Created with WebSite X5 - 2022
KONTAKT
mail@lalartu.com

Wróć do spisu treści